Návrat do Ameriky: Vyjde Cesta do Ameriky 2?

Fanoušci se konečně dočkali! Po dlouhých 33 letech se na plátna kin vrací legendární komedie Cesta do Ameriky s pokračováním s názvem Cesta do Ameriky 2. Eddie Murphy se vrací v roli prince Akeema, který se chystá stát králem Zamundy. Jenže zjišťuje, že má v Americe syna, o kterém nikdy nevěděl. Aby dodržel dávný zákon království, musí se Akeem vydat zpět do Ameriky a přivést svého potomka do Zamundy.

Cesta do Ameriky 2 slibuje pořádnou dávku humoru a nostalgie. Kromě Eddieho Murphyho se vrací i Arsenio Hall, James Earl Jones a Shari Headley. Režie se tentokrát ujal Craig Brewer, který s Eddiem Murphym spolupracoval už na filmu Dolemite Is My Name. Premiéra filmu proběhla v roce 2021 na streamovací platformě Amazon Prime Video a sklidila smíšené reakce. Někteří fanoušci byli nadšeni z návratu oblíbených postav, jiní zase tvrdili, že pokračování nedosahuje kvalit originálu. Ať už patříte do kterékoli skupiny, jedno je jisté – Cesta do Ameriky 2 je filmovou událostí, která nenechá žádného fanouška komedií chladným.

Dvacet let od originálu

Dvacet let po premiéře prvního dílu se fanoušci dočkali pokračování kultovní komedie Cesta do Ameriky. Film Cesta do Ameriky 2, který měl premiéru v roce 2021, se vrací do fiktivního afrického království Zamunda a představuje nám krále Akeena (Eddie Murphy) v nové životní etapě. Ačkoliv od premiéry prvního filmu uběhlo více než 20 let, humor a postavy neztratily nic ze svého kouzla. Film se s nostalgií a humorem ohlíží za událostmi prvního dílu a zároveň přináší nové postavy a zápletky, které osloví i mladší generaci.

Návrat do Zamundy je plný vizuálně ohromujících scén a kostýmů, které ještě více podtrhují pohádkovou atmosféru království. Vedle Eddieho Murphyho se ve filmu objevuje i řada dalších známých tváří z prvního dílu, jako je Arsenio Hall, James Earl Jones a Shari Headley. Nově se k nim přidávají například Wesley Snipes, Leslie Jones a Tracy Morgan.

Přestože se Cesta do Ameriky 2 nesetkala s tak jednoznačně pozitivními reakcemi kritiků jako první díl, pro fanoušky originálu představuje vítanou dávku nostalgie a humoru. Film je poctou prvnímu dílu a zároveň důkazem toho, že některé příběhy si zaslouží být vyprávěny i po letech.

Nová generace Američanů

V "Cestě do Ameriky 2" se setkáváme s novou generací, která v mnohém připomíná dnešní mladé Američany. Děti Akeem a Lisy vyrůstaly v luxusu a bezstarostnosti královského paláce v Zamundě, přesto touží po vlastních snech a cílech. Meeka, energická a ambiciózní princezna, se odmítá podřídit tradicím a touží dokázat světu, že i žena může být silnou a nezávislou vládkyní. Její touha po dobrodružství a nezávislosti rezonuje s mladými Američany, kteří se snaží prosadit v moderním světě. Stejně tak Lavelle, Akeemův syn z Queensu, touží po nalezení svého místa ve světě a budování vlastní identity. I on se potýká s očekáváním a stereotypy, které mu společnost vnucuje. Tato nová generace, ať už vyrůstala v Africe nebo Americe, sdílí podobné touhy a sny. Hledají své místo ve světě, bojují za svá práva a neváhají zpochybňovat zažité tradice. Právě v tomto střetu kultur a generací spočívá humor i poselství filmu, který nám připomíná, že i když jsme každý jiný, v jádru sdílíme stejné hodnoty a touhy.

Stejní tvůrci, jiná doba

Třicet let je dlouhá doba. A v případě pokračování komedie Cesta do Ameriky je to znát. Nejen na vzhledu Eddieho Murphyho a Arsenia Halla, ale i na celkovém vyznění filmu. Zatímco první díl z roku 1988 byl svěží komedií s vtipnými postavami a originálním příběhem, dvojka z roku 2021 působí spíše jako nostalgická vzpomínka na staré dobré časy.

Humor je místy prvoplánový a předvídatelný, postavy už nemají takový šmrnc a příběh je plný klišé. Není to vyloženě špatný film, ale chybí mu ta jiskra a originalita, která dělala první díl tak výjimečným. Možná je to tím, že se tvůrci snažili až příliš kopírovat původní film, místo aby přišli s něčím novým.

Přesto Cesta do Ameriky 2 není vyloženě ztráta času. Pokud máte rádi první díl a chcete si připomenout staré známé postavy, tak se u filmu celkem pobavíte. Jen neočekávejte stejnou jízdu jako před třiceti lety.

Reakce fanoušků a kritiky

Návrat krále Akeem do kin po 33 letech vyvolal mezi fanoušky vlnu nostalgie, ale i dávku očekávání. Zatímco jednička z roku 1988 se stala kultovní klasikou, pokračování s názvem Cesta do Ameriky 2 se setkalo s rozporuplnými reakcemi. Mnozí ocenili návrat ikonických postav a humorné momenty, které odkazovaly na původní film. Eddie Murphy a Arsenio Hall opět dokázali, že jejich chemie funguje i po letech. Kritiky se však snesly na předvídatelný děj a místy až příliš prvoplánový humor, který postrádal originalitu a šarm prvního dílu.

Zatímco někteří fanoušci kvitovali snahu o modernizaci a zakomponování aktuálních témat, jiní to vnímali jako násilné a rušivé. Celkově lze říci, že Cesta do Ameriky 2 nenaplnila očekávání všech a nesetkala se s takovým nadšením jako její předchůdce. Přesto si film našel své příznivce, kteří ocenili nostalgickou atmosféru a herecké výkony hlavních představitelů.

Srovnání s prvním dílem

Druhý díl Cesty do Ameriky se vrací do Zamundy po více než 30 letech a přináší s sebou várku nostalgie i nových dobrodružství. Zatímco první film byl svěžím pohledem na kulturní rozdíly a honbu za americkým snem, pokračování se zaměřuje spíše na rodinu, odkaz a hledání vlastního já. Eddie Murphy a Arsenio Hall se s vervou vracejí do svých ikonických rolí, ale tentokrát se k nim přidává i nová generace postav, která vnáší do děje svěží vítr.

Srovnání s prvním dílem je nevyhnutelné, a přestože "dvojka" nedosahuje stejných kvalit co do originality a humoru, stále nabízí dostatek zábavy a hřejivých momentů. Zatímco první film těžil z kontrastu mezi africkou a americkou kulturou, pokračování se odehrává převážně v Zamuńde a zaměřuje se na vnitřní konflikty postav. Humor je místy předvídatelnější a méně břitký, ale fanoušci prvního dílu si i tak užijí řadu odkazů a hlášek, které jim připomenou staré dobré časy.

Celkově je Cesta do Ameriky 2 příjemnou oddychovou komedií, která sice nepřináší nic převratného, ale potěší fanoušky prvního dílu a nabídne jim nostalgickou cestu do minulosti. Nové postavy a jejich příběhy sice nedosahují kvalit původních hrdinů, ale vnáší do filmu svěží dynamiku.

Nové postavy a dějové linky

Ve filmu Cesta do Ameriky 2 se vracíme do Zamundy, kde se Akeem, nyní již král, připravuje na předání trůnu svému nástupci. Jeho plány jsou ale narušeny, když se dozví o existenci syna v Americe, o kterém nikdy nevěděl. Akeem se tak vydává na další bláznivou cestu do Ameriky, aby našel svého ztraceného potomka a připravil ho na královský život v Zamundě.

Kromě starých známých postav, jako je Akeemův věrný sluha Semmi, holič Clarence nebo reverend Brown, se ve filmu objevuje i řada nových tváří. Mezi nimi je i Lavelle, Akeemův syn z Ameriky, který je zvyklý na úplně jiný život, než jaký ho čeká v Zamundě. Další novou postavou je Mirembe, ambiciózní princezna ze sousedního království, která má zálusk na Akeemova syna. Její otec, král Izzi, se snaží Akeemovi vnutit sňatek svých dětí, aby spojil jejich království. Do děje zasáhne i Bopoto, Akeemův úhlavní nepřítel ze sousední země Nextdoria, který se snaží Akeemovi znepříjemnit život a znemožnit mu předání trůnu.

Humorné situace a hlášky

V obou filmech Cesta do Ameriky se to humornými situacemi a hláškami jen hemží. Kdo by zapomněl na scénu v prvním díle, kdy Akeem poprvé okusí "americkou" práci v McDowell's, nebo na jeho rozpačité pokusy o sblížení s Lisou? Hlášky jako "Good morning, my neighbors!" nebo "Sexual Chocolate!" se staly legendárními a dodnes baví diváky po celém světě.

Druhý díl pak přináší nové várky smíchu. Ať už jde o trapné seznamování Lavelleho se svými královskými povinnostmi, střet moderního světa se zastaralými zvyky Zamundy, nebo o vtipné interakce mezi starými známými postavami, jako jsou Semmi, Cleo McDowell nebo reverend Brown. Zvláštní zmínku si zaslouží Wesley Snipes jako generál Izzi, jehož excentrické chování a bizarní nápady jsou zdrojem neustálého pobavení.

Oba filmy Cesta do Ameriky jsou zkrátka nabité humorem, který si bere na paškál kulturní rozdíly, stereotypy a lidskou ješitnost. Ať už jste fanoušky prvního dílu, nebo se teprve chystáte na druhý, připravte se na pořádnou dávku smíchu.

Vývoj postav a nostalgie

V "Cestě do Ameriky 2" se setkáváme s postavami, které zestárly, ale ne vždy zmoudřely. Akeem, nyní král Zamundy, se potýká s krizí identity a tlakem tradice, která mu velí zajistit mužského dědice. Jeho cesta za nalezením syna v Americe odhaluje jeho vlastní strach z neúspěchu a touhu po skutečném spojení. Semmi, věrný sluha a přítel, se ocitá rozpolcený mezi loajalitou ke králi a vlastní touhou po dobrodružství. Jeho humor a naivita dodávají filmu lehkost, ale zároveň skrývají jeho vlastní nejistoty. Lisa, Akeemova manželka, se vyrovnává s rolí královny a omezeními, která s sebou nese. Její síla a nezávislost jsou v kontrastu s tradičním pojetím ženy v Zamundě a představují zajímavý kontrast. Film se nesnaží kopírovat originál, ale spíše rozvíjí osudy postav o třicet let později. Nostalgie je zde patrná v drobných detailech, hláškách a návratu známých prostředí. Zároveň se ale film nebojí poukázat na to, že čas plyne a s ním se mění i naše priority a hodnoty.

Odkaz Cesty do Ameriky

„Cesta do Ameriky 2“ se vrací do Zamundy po dlouhých 33 letech a přináší s sebou vlnu nostalgie. Film, který v roce 1988 okouzlil diváky po celém světě svým humorem a příběhem o hledání lásky, se stal kultovní klasikou. Eddie Murphy se vrací v roli prince Akeema, který se tentokrát vydává do Ameriky, aby našel svého ztraceného syna. Společně s ním se vrací i Arsenio Hall v roli jeho věrného sluhy Semmiho a celá plejáda dalších nezapomenutelných postav.

I když pokračování nedosahuje kvalit originálu, stále nabízí zábavnou podívanou plnou humoru a odkazů na první film. Fanoušci jistě ocení návrat oblíbených postav a jejich hlášek, které zlidověly. „Cesta do Ameriky 2“ je tak příjemným návratem do Zamundy a připomínkou toho, proč jsme si původní film tolik zamilovali.

Dostupnost a platformy

„Cesta do Ameriky 2“ je momentálně k dispozici pro streamování na platformě Netflix. Film byl na platformu přidán krátce po svém uvedení do kin v roce 2021 a od té doby si získal značnou popularitu. Pro sledování filmu „Cesta do Ameriky 2“ na Netflixu je potřeba aktivní předplatné.

Bohužel, původní film „Cesta do Ameriky“ z roku 1988 není momentálně dostupný na žádné z hlavních streamovacích platforem v České republice. Fanoušci tak mají možnost zhlédnout pouze pokračování.

Je možné, že se dostupnost obou filmů na streamovacích platformách v budoucnu změní. Doporučujeme proto sledovat aktuální nabídku platforem jako Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video nebo Apple TV+.

Doporučení pro fanoušky komedií

Fanoušci filmů Cesta do Ameriky a Cesta do Ameriky 2, zbystřete! Pokud jste se královsky bavili u obou dílů a hledáte další komedie, které by vás rozesmály na celé kolo, jste na správném místě. V první řadě doporučujeme podívat se na další filmy s Eddiem Murphym, jako jsou například Zamilovaný profesor, Policajt v Beverly Hills nebo Zaměnitelní. Jeho nakažlivý humor a charisma vás zaručeně dostanou. Pokud vás na Cestě do Ameriky bavily hlavně kulturní rozdíly a střet světů, zkuste filmy jako Moje tlustá řecká svatba, Borat nebo Slumdog Millionaire. Tyto snímky vtipně a inteligentně ukazují, jak odlišné kultury vnímají svět a jak komplikované (a zároveň vtipné) může být jejich setkání. A pokud máte rádi bláznivé komedie s prvky satiry, určitě si nenechte ujít filmy jako Bláznivá střela, Žhavé výstřely nebo Monty Python a Svatý Grál. Tyto filmy boří hranice žánru a zaručeně vás donutí smát se nahlas.

Publikováno: 19. 06. 2024