Praha se rozzáří: Vánoční strom 2023 a kde ho najít

Slavnostní rozsvícení

Letošní rok se ponese ve znamení očekávání, kdy se Staroměstské náměstí v Praze rozzáří tisíci světly vánočního stromu. Slavnostní rozsvícení je naplánováno na konec listopadu, přesné datum bude teprve oznámeno. Jedno je ale jisté – magická atmosféra s vůní svařeného vína a trdelníku přiláká davy lidí. Vánoční strom pro Prahu 2023 bude opět pocházet z České republiky, konkrétně ze Středočeského kraje. Jeho výběr probíhá s velkou pečlivostí, aby splňoval přísná kritéria krásy a bezpečnosti. Strom bude zdobit tradiční vánoční výzdoba, doplněná o moderní světelné prvky. Kromě samotného rozsvícení se můžete těšit na bohatý kulturní program plný hudby, zpěvu a tance. Více informací o programu a doprovodných akcích se dozvíte na webových stránkách města Prahy.

Vánoční trhy Staroměstské náměstí

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí jsou každoročně srdcem vánoční Prahy. Letos se můžeme těšit na magickou atmosféru s dominantou náměstí – vánočním stromem. Informace o vánočním stromu v Praze v roce 2023 jsou zatím zahaleny tajemstvím. Kdy bude slavnostně rozsvícen a odkud strom letos doputoval, se dozvíme až krátce před začátkem adventu. Už teď je ale jisté, že jeho třpytivé ozdoby a tisíce světel rozzáří Staroměstské náměstí a navodí tu pravou vánoční atmosféru. Kromě stromu na nás čekají tradiční dřevěné stánky s vánočními ozdobami, ručně vyráběnými dárky a voňavými dobrotami. Zahřát se můžeme svařeným vínem, medovinou nebo teplým punčem a ochutnat vánoční cukroví, trdelník nebo klobásy. Vánoční trhy na Staroměstském náměstí jsou zážitkem pro celou rodinu a ideálním místem, kde nasát tu pravou vánoční atmosféru.

Vánoční koncerty a programy

Vánoční čas v Praze by nebyl úplný bez magické atmosféry vánočních koncertů a programů, které se konají po celém městě. V roce 2023 se můžete těšit na bohatou nabídku hudebních zážitků, které umění vánoční atmosféru Staroměstského náměstí, kde bude stát hlavní vánoční strom Prahy. Tradičně se zde budou konat koncerty vánoční hudby, a to jak v podání klasických orchestrů, tak i populárních interpretů. Zazní koledy, vánoční písně i klasické skladby s vánoční tématikou. Kromě koncertů se můžete těšit i na další doprovodné programy, jako jsou vánoční trhy, divadelní představení pro děti a dospělé, nebo světelné show. Bližší informace o konkrétních koncertech, programech a časech konání najdete na webových stránkách města Prahy a organizátorů vánočních trhů.

Tradice a zvyky

Vánoční strom v Praze je neodmyslitelně spjatý s bohatými tradicemi a zvyky. Každý rok se na Staroměstském náměstí shromažďují tisíce lidí, aby s napětím sledovali slavnostní rozsvícení stromu, který se stává symbolem Vánoc pro celé město. Tato tradice se datuje až do 19. století, kdy se vánoční stromky začaly objevovat v pražských domácnostech. První veřejný vánoční strom v Praze byl rozsvícen v roce 1924 na Staroměstském náměstí. Od té doby se stal nedílnou součástí vánoční atmosféry Prahy.

K tradicím spojeným s vánočním stromem patří i jeho výběr. Každý rok je do Prahy přivezen mohutný smrk z různých koutů České republiky. Výběr stromu je pečlivým procesem, který podléhá přísným kritériím. Strom musí být dokonale symetrický, hustý a musí splňovat náročné estetické standardy. Po převozu do Prahy je strom ozdoben tisíci světly a ozdobami, které mu dodávají magickou vánoční atmosféru.

Vánoční strom v Praze není jen symbolem Vánoc, ale také místem setkávání a oslav. Během adventu se na Staroměstském náměstí konají vánoční trhy, kde si návštěvníci mohou vychutnat tradiční vánoční pochoutky, svařené víno a nakoupit vánoční dárky. Vánoční strom se tak stává centrem vánočního dění v Praze a láká k návštěvě nejen Pražany, ale i turisty z celého světa.

Betlém u vánočního stromu

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze je každoročně středem pozornosti a symbolem Vánoc. V roce 2023 tomu nebude jinak. Kromě majestátního stromu se můžeme těšit i na tradiční betlém, který k Vánocům neodmyslitelně patří. Betlém u vánočního stromu na Staroměstském náměstí v Praze v roce 2023 jistě přiláká davy návštěvníků, kteří si budou chtít prohlédnout toto krásné ztvárnění narození Ježíše Krista. Betlémy mají v Čechách dlouhou tradici a jsou nedílnou součástí vánoční atmosféry. Přesné informace o podobě a velikosti betlému v roce 2023 zatím nejsou k dispozici, ale můžeme očekávat, že bude stejně působivý jako v minulých letech. Prožijte kouzlo Vánoc v srdci Prahy a nenechte si ujít návštěvu vánočního stromu a betlému na Staroměstském náměstí.

Atmosféra Vánoc v Praze

Vánoční strom, symbol Vánoc a hlavní dominanta vánočních trhů, rozzáří Prahu i v roce 2023. Přesné informace o původu stromu, jeho druhu a výšce budou zveřejněny později. Slavnostní rozsvícení stromu na Staroměstském náměstí je vždy nezapomenutelnou událostí, která oficiálně zahájí adventní čas v Praze. Doprovodný program s koledami a tradičními pochutinami navodí tu pravou vánoční atmosféru. Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí doplní atmosféru vůní purpury, svařeného vína a medových perníčků. Procházkou mezi stánky s ručně vyráběnými ozdobami a vánočními dárky nasajete tu pravou atmosféru Vánoc. Nezapomeňte ochutnat tradiční vánoční pochoutky, jako jsou trdelník, klobása nebo vánoční cukroví. Vánoční atmosféra v Praze je magická a nezapomenutelná.

Tipy na vánoční procházky

Vánoční strom na Staroměstském náměstí je každoročně magnetem pro tisíce lidí. Letos se můžete těšit na jeho slavnostní rozsvícení a bohatý program v jeho okolí. Projděte se po Staroměstském náměstí, nasajte vánoční atmosféru a zahřejte se svařeným vínem nebo punčem. Pokračovat můžete na Václavské náměstí, kde na vás dýchne atmosféra tradičních českých Vánoc. Nechte se okouzlit vůní trdelníku a perníčků a vyberte si originální dárek pro své blízké. Pokud toužíte po romantické procházce, vydejte se na Petřín. Zdejší rozhledna nabízí nádherný výhled na vánočně osvětlenou Prahu. Cestou zpět se zastavte na Kampě, kde najdete malebné stánky s vánočními ozdobami a dekoracemi. Pro rodiny s dětmi je ideální procházka na Pražský hrad. Z Hradčanského náměstí se vám naskytne úchvatný pohled na Staré Město a Vltavu. Děti jistě potěší i procházka Královskou zahradou, kde se nachází zpívající fontána.

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v roce 2023 byl opět majestátní dominantou, která rozzářila srdce Pražanů i návštěvníků. Jeho vůně čerstvého jehličí se linula celým náměstím a navodila tu pravou vánoční atmosféru.

Eliška Dvořáková

Vánoční strom a charita

Vánoční strom, symbol Vánoc a sváteční atmosféry, má v Praze dlouholetou tradici. Každoročně se na Staroměstském náměstí tyčí majestátní smrk, který k nám putuje z různých koutů České republiky. Vánoční strom Praha 2023 jistě nebude výjimkou a opět přiláká tisíce návštěvníků, kteří se přijdou pokochat jeho krásou a nasát kouzelnou atmosféru.

Informace o vánočním stromu v Praze v roce 2023, jako je jeho původ, výška a datum slavnostního rozsvícení, budou postupně zveřejňovány. Již nyní je ale jisté, že se můžeme těšit na bohatý program, který bude probíhat po celou dobu adventu. Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí nabídnou tradiční vánoční zboží, delikatesy a svařené víno. Děti i dospělí se mohou těšit na kulturní vystoupení, vánoční koledy a pohádky.

Vánoční strom v Praze není jen symbolem Vánoc, ale také příležitostí k charitě. V jeho blízkosti se pravidelně konají sbírky na podporu potřebných. Přispět na dobrou věc a zpříjemnit tak Vánoce těm, kteří to potřebují, je krásným gestem, které umocní kouzlo vánočního času.

Historie vánočního stromu v Praze

Vánoční strom v Praze je neodmyslitelnou součástí adventu a Vánoc. Každý rok se na Staroměstském náměstí tyčí majestátní smrk, který k nám tradičně přijíždí z různých koutů České republiky. Letošní rok není výjimkou a i v roce 2023 se můžeme těšit na krásný vánoční strom, který nám zpříjemní sváteční atmosféru. Informace o původu stromu, jeho výšce a doprovodném programu se dozvíme s blížícím se adventem. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí je vždy velkolepou událostí, která láká tisíce návštěvníků. Stejně jako v minulých letech se očekává bohatý program plný hudby, světelných efektů a vánoční atmosféry. Přesný termín rozsvícení se dozvíme z oficiálních zdrojů města Prahy. Vánoční strom na Staroměstském náměstí je symbolem Vánoc v Praze a přitahuje pozornost nejen obyvatel města, ale i turistů z celého světa.

Srovnání vánočních stromů v Praze
Vlastnost 2022 2023
Druh stromu Smrk ztepilý TBD
Výška 22 metrů TBD
Původ Rynoltice, Liberecký kraj TBD

Zajímavosti o letošním stromu

Letošní vánoční strom, který zdobí Staroměstské náměstí, pochází z obce __________. Tento __________ měří __________ metrů a jeho věk se odhaduje na __________ let. Zajímavostí je, že strom musel být pokácen o několik dní dříve, než bylo plánováno, a to z důvodu __________. Do Prahy byl následně převezen na speciálním kamionu a jeho usazení na Staroměstském náměstí trvalo __________ hodin. Vánoční strom v Praze __________ zdobí __________ světel a __________. Slavnostní rozsvícení proběhne __________ a strom bude zdobit náměstí až do __________.

Publikováno: 04. 07. 2024