Oscarové filmy 2023: Které snímky bojují o zlatou sošku?

Nominace a favorité

Letošní ročník přináší silnou konkurenci v čele s (jméno nominovaného) za (název díla/projektu). (Jméno nominovaného) už má na svém kontě (stručný popis úspěchů nominovaného). Jeho/její konkurence ale nezahálí. Mezi favority se řadí i (jméno nominovaného) s (název díla/projektu) a (jméno nominovaného), který zaujal porotu s (název díla/projektu). O vítězi rozhodne odborná porota složená z (stručný popis členů poroty). Jména vítězů se dozvíme na slavnostním ceremoniálu (datum a místo konání).

Nejlepší film

Nominace na nejlepší film letošního roku slibují napínavý souboj. Mezi favority se řadí historické drama "Zátopek" o legendárním běžci Emilu Zátopkovi a psychologický thriller "Spolu" s Ondřejem Vetchým a Štěpánem Kozubem v hlavních rolích. O cenu se uchází také komedie "Shoky & Morthy: Poslední velká akce" a dokumentární film "V síti: Za školou". Který z těchto snímků si nakonec odnese sošku pro vítěze, se dozvíme na slavnostním ceremoniálu.

Herecké výkony

Celkově herecké výkony ve filmu oscilují mezi slušnými a nevýraznými. Zuzana Bydžovská jako svérá babička s tajemstvím dodává filmu potřebnou dávku energie a humoru. Její interakce s ostatními postavami, zejména s vnukem, patří k nejzábavnějším momentům filmu. Naopak Jan Cina v roli otce působí poněkud nevýrazně a jeho postava postrádá hloubku. Dětské herecké výkony jsou spíše průměrné, ale vzhledem k náročnosti tématu a množství emocí, které museli ztvárnit, jim nelze upřít snahu.

Režie a scénář

Snímek zrežíroval zkušený Jan Svěrák, pro kterého je typický laskavý humor a cit pro poetiku všedního dne. Scénář, inspirovaný skutečnými událostmi, napsal společně se svým otcem, Zdeňkem Svěrákem. Tato tvůrčí dvojice má na kontě již celou řadu divácky úspěšných filmů, jako jsou Kolja, Obecná škola či Vratné lahve. Jejich spolupráce je zárukou inteligentního humoru, silného příběhu a nezapomenutelných postav.

Česká stopa?

Existuje nějaká "česká stopa" v této události, ptáte se? Zatím se zdá, že ne. Policie nepotvrdila žádnou spojitost s Českou republikou, ať už se jedná o oběti, svědky nebo podezřelé. Samozřejmě, vyšetřování je stále v počáteční fázi a situace se může rychle změnit. Budeme vás informovat o všech novinkách.

Kde filmy vidět?

Bohužel, prozatím není jasné, kde přesně bude možné zhlédnout nejnovější snímky. Distribuční práva jsou stále v jednání a filmoví fanoušci si budou muset ještě chvíli počkat na oficiální oznámení. Sledujte naše stránky, kde vás budeme o všech novinkách informovat.

Publikováno: 18. 06. 2024