Nemocenská skončila? Spočítejte si podporu v nezaměstnanosti!

Nárok na podporu

Po skončení neschopnosti a následném ukončení pracovního poměru můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Výše této podpory se odvíjí od vašeho předchozího příjmu, konkrétně z hrubé mzdy, ze které vám bylo odváděno sociální pojištění. Důležité je si uvědomit, že se do výpočtu podpory v nezaměstnanosti nezapočítává doba, po kterou jste pobírali nemocenskou.

Pro výpočet podpory se vychází z průměrného hrubého měsíčního výdělku za posledních 12 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Zjednodušeně řečeno, pokud jste byli v posledním roce před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání 6 měsíců nemocní a pobírali jste nemocenskou, bude se podpora počítat pouze z hrubé mzdy za zbývajících 6 odpracovaných měsíců.

Výše podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od délky vašeho pojištění v nezaměstnanosti a činí v prvních 2 měsících 65 % průměrného měsíčního čistého výdělku, v dalších měsících pak 50 %. Pro bližší informace a přesný výpočet vaší podpory v nezaměstnanosti se obraťte na Úřad práce ČR.

Výpočet průměrného výdělku

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti po skončení neschopenky je klíčový průměrný výdělek, ze kterého se podpora odvíjí. Výpočet průměrného výdělku pro podporu v nezaměstnanosti se řídí zákonem o zaměstnanosti a zohledňuje hrubou mzdu za rozhodné období. Rozhodné období je zpravidla posledních 12 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Do výpočtu se zahrnují všechny zdanitelné příjmy z pracovního poměru nebo z obdobného vztahu, jako jsou například odměny členů orgánů právnických osob. Naopak se nezapočítávají příjmy, které se nepodléhají dani z příjmů fyzických osob. Důležité je si uvědomit, že do rozhodného období se nezapočítává doba pobírání nemocenské, která předcházela zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. V případě, že uchazeč o zaměstnání nesplňuje podmínku odpracované doby pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, může mu vzniknout nárok na podporu v hmotné nouzi.

Redukce průměrného výdělku

V některých případech může dojít k redukci průměrného výdělku, ze kterého se podpora v nezaměstnanosti počítá. Děje se tak především tehdy, pokud jste před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání pobírali nemocenské dávky po dobu delší než 3 měsíce.

V takovém případě se váš průměrný výdělek, ze kterého se podpora počítá, snižuje o 10 % za každých 90 kalendářních dnů nemoci nad rámec prvních 90 dnů. Jinými slovy, pokud jste byli v nemocenské 180 dní, bude váš průměrný výdělek pro výpočet podpory v nezaměstnanosti snížen o 10 %. Pokud jste byli v nemocenské 270 dní, bude snížení činit 20 % a tak dále.

Tato redukce se uplatňuje z toho důvodu, že podpora v nezaměstnanosti má sloužit jako náhrada za ztrátu příjmu z práce. Pokud jste delší dobu pobírali nemocenské dávky, je předpoklad, že váš příjem byl v této době nižší, a proto je i náhrada za ztrátu příjmu nižší.

Výše podpory v prvních 90 dnech

V prvních 90 dnech pobírání podpory v nezaměstnanosti po skončení neschopenky se její výše odvíjí od vašeho předchozího příjmu, respektive od výše nemocenské, kterou jste pobírali. Výpočet podpory v nezaměstnanosti po nemocenské probíhá následovně: během prvních 90 kalendářních dnů podpory činí její výše 65 % vašeho redukovaného denního vyměřovacího základu. Tento základ se stanoví z hrubé mzdy, kterou jste pobírali před nástupem na nemocenskou. Pro výpočet se vychází z průměrné mzdy za posledních 12 měsíců před vznikem nároku na nemocenské dávky. Z této hrubé mzdy se následně vypočítá redukovaný denní vyměřovací základ, ze kterého se odvíjí i výše nemocenské. Je důležité si uvědomit, že podpora v nezaměstnanosti po nemocenské nemůže být vyšší než maximální možná výše podpory, která je každoročně stanovena zákonem.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po skončení nemocenské je poměrně složitý a odvíjí se od délky předchozího zaměstnání a výše průměrné mzdy. Důležité je kontaktovat Úřad práce ČR, kde vám poskytnou přesné informace a pomohou s vyřízením všech náležitostí.

Božena Černá

Výše podpory po 90 dnech

Po uplynutí prvních 90 dní podpory v nezaměstnanosti, která se počítá z předchozího příjmu, se její výše snižuje. Tato skutečnost může být pro mnoho lidí nepříjemným překvapením, a proto je důležité se na ni připravit. Výše podpory po 90 dnech se odvíjí od procentuálního podílu z průměrné mzdy v národním hospodářství. Tento podíl se liší v závislosti na věku uchazeče o zaměstnání. Pro osoby mladší 50 let činí 45 % průměrné mzdy, pro osoby starší 50 let 55 %. Je důležité si uvědomit, že výše podpory v nezaměstnanosti po 90 dnech je konečná a již se dále nesnižuje. Nicméně je pochopitelné, že tato částka nemusí být pro mnohé dostačující k pokrytí všech životních nákladů. Proto je vhodné zvážit i další možnosti finanční podpory, jako jsou například sociální dávky, a aktivně se snažit o co nejrychlejší nalezení nového zaměstnání.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po skončení nemocenské
Faktor Popis
Předchozí hrubá mzda Pro výpočet podpory se zohledňuje vaše hrubá mzda za určité období před začátkem pobírání nemocenské (obvykle 12 měsíců).
Délka nemocenské Délka pobírání nemocenské může ovlivnit výši podpory v nezaměstnanosti, ale ne vždy.
Věk a počet vyživovaných dětí Tyto faktory se při výpočtu podpory v nezaměstnanosti po nemocenské v České republice nezohledňují.

Minimální a maximální podpora

Výše podpory v nezaměstnanosti po skončení nemocenské není fixní a odvíjí se od předchozích příjmů a odpracované doby. Zákoník práce stanovuje minimální a maximální hranici, mezi kterými se vaše podpora bude pohybovat. Minimální podpora slouží jako záchranná síť pro ty, kteří měli nízké příjmy nebo kratší zaměstnaneckou historii. Naopak maximální výše podpory je stanovena tak, aby nepřevyšovala určitou úroveň příjmů, a motivovala tak k aktivnímu hledání nového zaměstnání. Pro výpočet vaší konkrétní podpory v nezaměstnanosti po nemocenské je nutné kontaktovat Úřad práce ČR, který zohlední vaši individuální situaci.

Evidence na Úřadu práce

Po skončení nemocenské a uznání za práceschopného se můžete zaregistrovat na Úřadu práce ČR jako uchazeč o zaměstnání. Tato registrace je nezbytná pro to, abyste mohli pobírat podporu v nezaměstnanosti. Pro získání podpory je nutné splnit několik podmínek. Jednou z nich je získání alespoň 12 měsíců důchodového pojištění v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Do této doby se započítává i doba, po kterou jste pobírali nemocenské dávky. Výše podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od vašeho průměrného čistého výdělku za poslední kalendářní čtvrtletí před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. V případě, že jste v tomto období pobírali nemocenskou, bude se výše podpory počítat z vašeho průměrného výdělku před nástupem na nemocenskou.

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti je důležité předložit na Úřad práce potřebné doklady, jako je potvrzení o zaměstnání, výplatní pásky nebo potvrzení o výši nemocenských dávek. Na základě těchto dokladů vám Úřad práce vypočítá výši vaší podpory.

Nezapomeňte, že registrace na Úřadu práce a žádost o podporu v nezaměstnanosti je vaší povinností.

Hledání nového zaměstnání

Po skončení nemocenské a s vidinou hledání nového zaměstnání je přirozené zajímat se o podporu v nezaměstnanosti. Výše této podpory se odvíjí od předchozího příjmu, ale ne z nemocenské. Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti je důležitý váš hrubý příjem za předchozí zaměstnání, a to konkrétně za období před nástupem na nemocenskou. Částka, kterou jste pobírali během nemoci, tedy výši podpory v nezaměstnanosti přímo neovlivňuje. Důležité je si uvědomit, že podpora v nezaměstnanosti není automatická. Abyste na ni měli nárok, je nutné se zaregistrovat na Úřadu práce ČR do 3 pracovních dnů od skončení nemocenské. Na úřadě s vámi proberou vaši situaci, pomohou s hledáním práce a poskytnou informace o možnostech rekvalifikace. Neváhejte se obrátit na Úřad práce s jakýmikoliv dotazy ohledně vašeho nároku na podporu a s žádostí o pomoc při hledání nového zaměstnání.

Povinnosti uchazeče o práci

Uchazeč o podporu v nezaměstnanosti po skončení neschopenky má několik povinností. Musí se zaregistrovat na Úřadu práce ČR co nejdříve po skončení neschopenky, nejpozději však do 3 pracovních dnů. Dále musí aktivně hledat práci a dokládat Úřadu práce svou snahu o nalezení zaměstnání. To znamená, že uchazeč by měl reagovat na pracovní nabídky, účastnit se pohovorů a případně i absolvovat rekvalifikační kurzy. Výše podpory v nezaměstnanosti se pak odvíjí od předchozího příjmu a délky zaměstnání. Důležité je vědět, že do příjmu, ze kterého se podpora počítá, se nezahrnuje příjem z nemocenské.

Ztráta nároku na podporu

Ztráta nároku na podporu v nezaměstnanosti po skončení nemocenské může nastat z několika důvodů. Pokud byste během pobírání podpory odmítli vhodné zaměstnání, které vám Úřad práce nabídl, nebo byste se neúčastnili bez vážných důvodů rekvalifikačního kurzu, o který vás Úřad práce požádal, nárok na podporu byste ztratili. Důležité je také vědět, že pokud byste si během podpůrčí doby vydělali více než polovinu vašeho předchozího průměrného čistého měsíčního výdělku, podpora by vám byla krácena, a v případě překročení určité výše příjmu byste o ni mohli přijít úplně.

Publikováno: 17. 11. 2024