Nejlepší filmy roku 2022: Naše tipy a doporučení

Nejlepší filmy roku 2022

Rok 2022 byl na filmové scéně opravdu pestrý a nabídl divákům širokou škálu žánrů a příběhů. Od napínavých thrillerů, přes dojemné romance až po strhující sci-fi, každý si přišel na své. Mezi favority kritiků i diváků se zařadil například sci-fi epos Duna, který uchvátil dechberoucími vizuálními efekty a komplexním příběhem. Fanoušci komiksových adaptací si pak přišli na své s filmy jako The Batman s Robertem Pattinsonem v hlavní roli nebo Spider-Man: Bez domova, který překvapil a potěšil návratem postav z předchozích Spider-Man filmů. Velký úspěch zaznamenal i životopisný film Elvis, který mapoval život a kariéru legendárního zpěváka Elvise Presleyho. V kinech se ale neztratily ani artové snímky, jako například norské drama Nejhorší člověk na světě, které si vysloužilo nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Rok 2022 tak potvrdil, že filmový svět je stále plný kreativity a originality a nabízí nezapomenutelné zážitky pro všechny typy diváků.

Očekávané filmové premiéry

Rok 2022 byl na filmové premiéry opravdu bohatý a nabídl nám řadu skvělých snímků napříč žánry. Fanoušci komiksových adaptací se dočkali například pokračování marvelovského Thora s podtitulem Láska jako hrom nebo temného Batmana s Robertem Pattinsonem v hlavní roli. Milovníci sci-fi pak mohli zavítat do světa Avataru: The Way of Water, který se stal kasovním trhákem. Ani fanoušci hororů nepřišli zkrátka a mohli se bát u novinky Jordana Peela Nope nebo u pokračování hororové klasiky Halloween Ends.

Kromě hollywoodských blockbusterů se na plátnech kin objevila i řada kvalitních evropských a světových filmů. Za zmínku stojí například norský fantasy thriller Troll, jihokorejský akční thriller Rozhodnutí odejít nebo francouzské drama Jeden rok s Elenou.

Rok 2022 zkrátka nabídl filmovým fanouškům pestrou paletu snímků a potvrdil, že kinematografie je stále živým a inspirativním uměním.

Česká filmová scéna 2022

Rok 2022 byl pro českou filmovou scénu bohatý na různorodé počiny. Diváci se mohli těšit na očekávané blockbustery, ale i na komornější dramata a komedie. Mezi nejdiskutovanější filmy roku patřil bezesporu historický velkofilm Jan Žižka od režiséra Petra Jákla. Snímek s mezinárodním obsazením v čele s Benem Fosterem v titulní roli sliboval velkolepou podívanou a epický příběh o jednom z nejvýznamnějších českých panovníků. Reakce publika i kritiky byly nicméně rozporuplné. Zatímco vizuální stránka a akční scény sklízely chválu, scénář a herecké výkony některých protagonistů budily rozpaky.

Z jiného soudku byl pak snímek BANGER. od Adama Sedláka, syrové drama z prostředí pražské drogové scény, které zaujalo inovativním přístupem k filmovému vyprávění a silným výkonem Adama Mišíka v hlavní roli. Film sklidil ovace na filmovém festivalu v Karlových Varech a stal se jedním z překvapení roku. Do kin se vrátil i režisér Jan Hřebejk s komedií Běžná selhání, která se s nadhledem a humorem zamýšlí nad tématem rodinných vztahů a generačních rozdílů. V hlavních rolích se představily Anna Geislerová, Táňa Dyková a Rostislav Novák.

Zahraniční filmové trháky

Rok 2022 byl na filmové trháky opravdu bohatý. Diváci se konečně po covidové pauze mohli vrátit do kin a užít si filmové zážitky na velkém plátně. Mezi nejúspěšnější filmy roku 2022 patřil bezpochyby "Top Gun: Maverick" s Tomem Cruisem v hlavní roli. Film lákal na nostalgii, dechberoucí akční scény a Cruise, který si všechny kaskadérské kousky opět odbyl sám. Dalším kasovním trhákem se stal komiksový snímek "The Batman" s Robertem Pattinsonem jakožto novým Temným rytířem. Film si získal diváky temnou atmosférou a detektivním příběhem. Animovaný film "Mimoni: Padouch vzestup" si podmanil především dětské publikum a stal se jedním z nejvýdělečnějších animáků roku. Fanoušci sci-fi si přišli na své s filmem "Duna", adaptací kultovní knihy Franka Herberta. Film ohromil vizuální stránkou a epickým příběhem. Rok 2022 nabídl filmovým fanouškům širokou škálu žánrů a potěšil malé i velké diváky.

Nezávislé a artové filmy

Rok 2022 byl pro nezávislou a artovou filmovou scénu plodným obdobím. Diváci i kritici ocenili řadu snímků, které se vymykaly hollywoodským standardům a přinášely originální příběhy, inovativní filmařské postupy a silná herecká vystoupení. Mezi nejdiskutovanější filmy roku 2022 patřily snímky, které se s odvahou pouštěly do kontroverzních témat a nebály se experimentovat s formou.

Zaujaly filmy s komorní atmosférou, zaměřené na psychologii postav, stejně jako velkolepé audiovizuální podívané. Diváci vyhledávali filmy s autentickým příběhem, které reflektovaly aktuální společenské otázky a problémy. Nezávislí tvůrci se nebáli experimentovat s žánry a propojovat prvky dramatu, komedie, thrilleru i sci-fi.

Rok 2022 potvrdil, že nezávislá a artová filmová scéna je důležitou součástí kinematografie. Nabízí divákům alternativu k mainstreamové produkci a otevírá prostor pro odvážné a originální filmy, které by jinak jen stěží našly cestu na plátna kin.

Dokumentární filmy roku 2022

Rok 2022 byl pro dokumentární filmy bohatý na silné příběhy a naléhavá témata. Diváci se mohli ponořit do fascinujících světů, od hlubin oceánu po vrcholky hor, a seznámit se s inspirativními osobnostmi i kontroverzními událostmi.

Mezi nejdiskutovanější dokumenty patřil snímek „Navalnyj“ od režiséra Daniela Rohera, který mapoval osud Alexeje Navalného, ruského opozičního politika. Film získal řadu ocenění, včetně Oscara za nejlepší dokumentární film.

Pozornost vzbudil také dokument „V síti“ od Víta Klusáka a Barbory Chalupové, který odhaloval praktiky sexuálních predátorů na internetu. Film vyvolal vlnu diskuzí o bezpečnosti dětí v online prostředí a vedl k většímu povědomí o tomto závažném problému.

Milovníci hudby si přišli na své s dokumentem „Summer of Soul“ od Questlovea, který oživil zapomenutý hudební festival Harlem Cultural Festival z roku 1969. Film nabídl unikátní pohled na afroamerickou kulturu a hudbu a připomněl důležitost boje za rovnoprávnost.

Rok 2022 byl pro dokumentární filmy rokem silných emocí, důležitých témat a nezapomenutelných příběhů. Tyto filmy nám ukázaly, že realita může být mnohdy silnější než fikce a že dokumentární tvorba má sílu otevírat důležité diskuze a inspirovat k pozitivním změnám.

Animované filmy pro celou rodinu

Rok 2022 byl pro animované filmy skvělým rokem, přinesl spoustu zábavy pro celou rodinu. Rodinný film "Já, kocour" vyprávěl o sobeckém milionáři, který se po nehodě probudí v těle kocoura. "Mimoni 2: Padouch Grůžoviny" se vrátili s příběhem o začátcích Grua jako padoucha. Pixar představil "Buzz Rakeťák", akční dobrodružství o legendárním vesmírném rangerovi. "DC Liga supermazlíčků" zase ukázala, že i mazlíčci superhrdinů můžou zachraňovat svět. A konečně, "Příšerky z hor" nás vzaly na dobrodružnou cestu do Himálaje. Tyto filmy, plné humoru, napětí a dojemných momentů, si užijí malí i velcí diváci.

Horory a thrillery, co vás děsily

Rok 2022 byl pro hororové a thrillerové nadšence štědrý. Na plátnech kin i streamovacích platformách se objevila řada děsivých snímků, které nám naháněly husí kůži. Mezi nejočekávanější patřil bezesporu "Vřískot 5", který navázal na legendární hororovou sérii. Ghostface se vrátil do Woodsboro, aby terorizoval novou generaci teenagerů. Film nabídl napínavou zápletku, krvavé scény a nostalgickou atmosféru, která potěšila fanoušky původních filmů. Další peckou byl horor "X", odehrávající se v 70. letech v Texasu. Skupina mladých filmařů se vydá na odlehlý ranč, aby natočila film pro dospělé, ale jejich plány překazí děsivý pár starých lidí. "X" zaujal syrovým zpracováním, napětím a nečekanými zvraty. Pro milovníky psychologických thrillerů byl stvořen film "The Black Phone", ve kterém si hlavní roli zahrál Ethan Hawke. Příběh uneseného chlapce, který komunikuje s předchozími oběťmi vraha skrze tajemný telefon, držel diváky v napětí až do samotného závěru. "The Black Phone" se může pochlubit skvělou atmosférou, hereckými výkony a mrazivým příběhem. To je jen malý výběr z hororových a thrillerových snímků, které nás v roce 2022 děsily. Byl to rok plný napětí, děsu a nečekaných zvratů, na které jen tak nezapomeneme.

Sci-fi a fantasy světy na plátně

Rok 2022 byl pro fanoušky sci-fi a fantasy žánrů na filmovém plátně skutečnou pastvou pro oči. Od marvelovských spektáklů po temné fantasy světy, diváci se mohli ponořit do neuvěřitelných příběhů a vizuálních efektů. "Doctor Strange v mnohovesí šílenství" otevřel dveře do paralelních realit a představil děsivé i fascinující verze známých hrdinů. "Thor: Láska jako hrom" přinesl humor a akci v podání Chrise Hemswortha, zatímco "Black Panther: Navždy Wakanda" vzbudil emoce a důležité otázky o dědictví a zodpovědnosti. Na poli fantasy se blýskl "Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství", který rozšířil kouzelný svět Harryho Pottera. Temnější stránku žánru reprezentoval "Seveřan" s drsnou vikingskou mytologií a syrovou krásou severské krajiny. Rok 2022 ukázal, že sci-fi a fantasy žánry se těší na plátně velké oblibě a tvůrci se předhánějí v nápaditosti a originalitě. S příchodem nových technologií a rostoucími možnostmi vizuálních efektů se můžeme těšit na ještě úchvatnější a strhující filmové zážitky i v budoucnosti.

Romantické komedie pro zamilované

Rok 2022 byl na romantické komedie poměrně štědrý. Diváci si užili jak hollywoodské trháky, tak i nezávislé snímky s originálními zápletkami. Mezi filmy, které si zamilované páry s chutí pustily, patřil například "Ztraceni v překladu" s Emmou Stone a Ryanem Goslingem v hlavních rolích. Příběh dvou ztracených duší, které se náhodně potkají v Tokiu, si získal srdce diváků po celém světě. Pro ty, kteří preferují spíše komediální stránku romantiky, byl tu film "Šíleně zamilovaný" s Petem Davidsonem a Kaley Cuoco. Jejich postavy, které se do sebe zamilují během jednoho šíleného dne v New Yorku, zaručeně pobaví nejednoho diváka. A nesmíme zapomenout ani na českou tvorbu. Film "Láska na špičkách" s Veronikou Žilkovou a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích dokázal, že i české romantické komedie mají co nabídnout.

Nejlepší herecké výkony roku

Rok 2022 nám nadělil spoustu skvělých filmů, a s nimi i nezapomenutelné herecké výkony. Kdo ale zazářil nejvíce a uchvátil diváky i kritiky?

Austin Butler v roli krále rokenrolu Elvise Presleyho v životopisném dramatu Elvis si vysloužil uznání za svou elektrizující a zároveň citlivou interpretaci hudební legendy. Jeho proměna, jak fyzická, tak i hlasová, je ohromující a přenáší na plátno charisma a vnitřní boj této ikony.

Cate Blanchett opět dokázala svou hereckou genialitu v psychologickém dramatu Tár. Její ztvárnění dirigentky Lydie Tár, která čelí obviněním a bojuje s vlastní identitou, je strhující a plné emocí. Blanchett s lehkostí zvládá komplexnost postavy a dává jí lidskost i přes její kontroverzní činy.

Colin Farrell se blýskl v hned dvou odlišných rolích. V tragikomedii Víly z Inisherinu exceluje jako dobrosrdečný Pádraic, který se snaží pochopit konec dlouholetého přátelství. Naopak v mysteriózním thrilleru Batman se proměnil v nezapomenutelného Tučňáka, charismatického a zároveň odpudivého gangstera.

Olivia Colman v dojemném dramatu Říše světla předvedla další ze svých silných výkonů. Jako Hilary, žena trpící bipolární poruchou, která nachází útěchu v novém vztahu, je nesmírně autentická a dojemná. Její herectví je plné nuancí a empatie, díky čemuž se s ní divák snadno ztotožní.

To je jen malý výběr z mnoha skvělých hereckých výkonů, které nám rok 2022 nabídl. Ať už se jedná o zavedené hvězdy, nebo nové talenty, jedno je jisté - filmový svět má i nadále co nabídnout.

Filmové festivaly a ocenění

Rok 2022 byl pro filmový svět bohatý na události. V kinech jsme se dočkali dlouho očekávaných premiér a filmové festivaly se po pandemii vrátily v plné síle. Mezi nejvýznamnější filmové festivaly roku 2022 patřil bezesporu Festival de Cannes, kde Zlatou palmu získal kontroverzní snímek „Trojúhelník smutku“ od švédského režiséra Rubena Östlunda. Film si vysloužil pochvalu za svůj ostrý humor a společenskou kritiku. Dalším významným festivalem byl Benátský filmový festival, kde hlavní cenu, Zlatého lva, získala americká dokumentaristka Laura Poitras za svůj film „All the Beauty and the Bloodshed“ o fotografce Nan Goldin a jejím boji proti farmaceutické firmě.

Česká kinematografie se v roce 2022 také blýskla. Snímek „Běžná selhání“ režisérky Cristiny Grosan byl vybrán do hlavní soutěže festivalu v Locarnu a získal cenu za nejlepší režii. Film vypráví příběh tří žen, jejichž životy se nečekaně protnou během jednoho dne v Bukurešti. Do kin se také dostaly další očekávané české filmy, jako například historické drama „Jan Žižka“ Petra Jákla nebo komedie „Známí neznámí“ Vojtěcha Kotka.

Ocenění Český lev za rok 2022 ovládlo drama „Zár“ režiséra Ivana Ostrochovského. Film získal celkem osm sošek, a to včetně ceny za nejlepší film, režii a scénář. Zár je komorním dramatem o partnerské krizi, odehrávající se v prostředí slovenské vesnice.

Rok 2022 byl pro filmový svět úspěšný a přinesl divákům řadu silných a inspirativních děl. Filmové festivaly potvrdily svou důležitou roli v propagaci a oceňování kvalitní kinematografie z celého světa.

Trendy ve filmové tvorbě 2022

Rok 2022 byl pro filmový svět rokem návratu do kin po pandemických uzávěrách. Diváci se konečně mohli vrátit do hledišť a užít si filmové premiéry na velkém plátně. Mezi trendy, které dominovaly filmové tvorbě v roce 2022, patřily:

Superhrdinské filmy si i nadále držely svou popularitu. Filmy jako "The Batman" s Robertem Pattinsonem v hlavní roli nebo "Black Panther: Wakanda nechť žije" lámaly rekordy v návštěvnosti.

Návrat legendárních filmových sérií. "Top Gun: Maverick" s Tomem Cruisem a "Jurský svět: Nadvláda" dokázaly, že i po letech si původní filmy drží své věrné fanoušky.

Streamovací platformy jako Netflix, HBO Max a Disney+ se staly důležitými hráči ve filmovém průmyslu. Filmy jako "Na západní frontě klid" od Netflixu nebo "Všechno, všude, najednou" od A24, distribuovaný streamovacími službami, sklízely úspěchy u kritiky i diváků.

Rostoucí popularita žánru sci-fi. Filmy jako "Duna" od Denise Villeneuvea nebo "Všechno, všude, najednou" s Michelle Yeoh v hlavní roli ukázaly, že sci-fi žánr má stále co nabídnout.

Rok 2022 byl pro filmový průmysl rokem oživení a návratu k normálu. Diváci se mohli těšit z pestré nabídky filmů napříč žánry a formáty.

Kam dál za filmovými zážitky

Rok 2022 byl na filmové trháky opravdu bohatý a nabídl nám nezapomenutelné zážitky. Pokud jste ale ještě neměli dost a toužíte po další dávce filmové zábavy, nezoufejte! Existuje spousta způsobů, jak si prodloužit filmový zážitek i po konci roku 2022. Můžete se ponořit do hlubin filmových festivalů, které nabízejí přehlídky nejnovějších snímků z celého světa. Prozkoumejte svět filmových klubů, kde se setkáte s dalšími nadšenci a můžete diskutovat o svých oblíbených filmech. A co takhle uspořádat filmový maraton u vás doma? Vyberte si téma, nakupte popcorn a užijte si filmové pecky z roku 2022 znovu a znovu. Nezapomeňte také na online platformy, které nabízejí širokou škálu filmů z roku 2022 a starších. Ať už zvolíte jakoukoli možnost, filmové zážitky z roku 2022 s vámi zůstanou ještě dlouho.

Publikováno: 22. 06. 2024