Letní kino u pilotů láká na filmové lahůdky

Historie kina U pilotů

Kino U pilotů, jak už jeho název napovídá, má úzkou vazbu na leteckou historii. Původně se v těchto prostorách nacházela společenská místnost pro piloty a jejich rodiny, kteří žili v přilehlém bytovém domě. Ten byl postaven ve 30. letech 20. století a sloužil jako ubytovna pro piloty a zaměstnance nedalekého letiště. Po druhé světové válce se společenská místnost proměnila v provizorní kino, které si rychle získalo oblibu mezi obyvateli čtvrti. V 50. letech prošlo kino rekonstrukcí a oficiálně se otevřelo pod názvem "Kino U pilotů". Název odkazoval na historii budovy a stal se mezi lidmi natolik zažitým, že i po letech a změně majitele zůstal zachován. Kino si i přes svou komorní atmosféru a skromnější technické zázemí dokázalo udržet věrné publikum a stalo se oblíbeným místem pro promítání artových filmů, dokumentů a filmových představení pro děti. Dodnes si tak Kino U pilotů uchovává svůj specifický charakter a připomíná nám spojení s leteckou minulostí.

Umístění a atmosféra

Kino u pilotů, dnes už bohužel neexistující, bylo pro mnohé srdcovou záležitostí. Nacházelo se v pražských Holešovicích, v ulici Dukelských hrdinů, a jeho atmosféra byla nezaměnitelná. Už samotný název evokoval dobrodružství a dálavy, což se odráželo i v jeho programu. Kino u pilotů bylo známé promítáním filmů s leteckou a válečnou tématikou, ale i dalších žánrů, které diváky dokázaly vtáhnout do děje a přenést je do jiných světů.

Samotný prostor kina byl útulný a komorní. Menší sál s pohodlnými sedadly a příjemnou akustikou zaručoval intimní filmový zážitek. Před filmem se tu neprodával popcorn ani jiné pochutiny, což jen umocňovalo dojem, že se sem chodí za filmem samotným, nikoliv za doprovodným programem. Kino u pilotů bylo místem, kde se potkávali filmoví nadšenci, kteří si chtěli užít film v jeho ryzí podobě, bez zbytečných rušivých elementů. Ačkoliv kino u pilotů dnes již neexistuje, vzpomínky na jeho jedinečnou atmosféru a promítané filmy v srdcích mnoha filmových fanoušků žijí dál.

Specifika programové nabídky

Kino U pilotů a kino pojmenované U pilotů, ač názvy evokují podobnost, sdílí pouze vášeň pro filmové umění. Každé z nich se však profiluje vlastním specifickým programem. Zatímco Kino U pilotů, nacházející se v srdci Prahy, sází na mainstreamovou produkci a divácky atraktivní tituly, kino U pilotů, situované v menším městě, se orientuje na náročnějšího diváka. Nabízí artové filmy, nezávislou tvorbu a dokumenty. Pravidelně pořádá filmové festivaly, tematické projekce a besedy s tvůrci.

Vlastnost Kino u pilotů
Jazyk názvu Čeština

Specifickou součástí programové nabídky kina U pilotů je důraz na lokální tvorbu. Pravidelně uvádí filmy mladých českých režisérů a poskytuje jim tak prostor pro prezentaci jejich práce. Kino se tak stává důležitým kulturním centrem a místem setkávání filmových nadšenců. Na své si zde přijdou jak milovníci klasické kinematografie, tak i ti, kteří hledají nové filmové zážitky.

Festivaly a filmové akce

Dvě kina s bohatou historií a jedinečnou atmosférou, která lákají filmové fanoušky už desítky let. Kromě promítání filmů se v kinech konají také různé festivaly a filmové akce.

Kino U pilotů

Zaměřené na artový film a nezávislou tvorbu. Pravidelně se zde konají filmové přehlídky, retrospektivy slavných režisérů, projekce dokumentárních filmů nebo festivaly krátkometrážní tvorby.

Kino pojmenované U pilotů

Specializuje se na filmy pro děti a mládež. Pořádá filmové kluby pro různé věkové kategorie a filmové festivaly pro děti.

Obě kina se tak stávají důležitými kulturními centry, která propojují filmové fanoušky napříč generacemi.

Komunita a setkávání

Kino U pilotů a další kina s podobně neformálním názvem, jako je třeba Kino Pojmenované U pilotů, často představují mnohem víc než jen projekční plátno a pohodlná sedadla. Stávají se místem setkávání, kulturním centrem komunity a platformou pro sdílení zážitků. Právě tato neformálnost a důraz na budování komunity je to, co odlišuje tato menší kina od anonymních multiplexů.

Pravidelní návštěvníci, sousedé a filmoví nadšenci se zde setkávají nejen při promítání, ale i na doprovodných akcích, debatách, workshopech či koncertech. Vznikají tak nová přátelství, navazují se spolupráce a posiluje se sounáležitost s místem, kde žijeme. Kino U pilotů a jeho "kolegové" tak plní důležitou sociální funkci a stávají se živoucím důkazem, že filmová projekce může být mnohem víc než jen pasivní zábavou.

U Pilotů, kino s duší letce, kde se stříbrné plátno proměňuje v oblohu a každý film v let do neznáma.

Eliška Novotná

Kavárna a bar U pilotů

Kino U pilotů, dnes již bohužel zaniklé, bylo oblíbeným místem setkávání filmových nadšenců. Jeho název evokoval dobrodružství a napětí, a to nejen díky promítaným filmům. Kavárna a bar U pilotů, která se nacházela v těsné blízkosti kina, byla totiž vyhlášeným místem s neopakovatelnou atmosférou.

Před filmovým představením se zde scházeli diváci, aby si vychutnali šálek kávy a probrali filmové novinky. Po skončení projekce pak kavárna ožívala debatami o zhlédnutém snímku. Vzduchem létaly vášnivé argumenty, srovnání s jinými filmy a samozřejmě i tipy na další filmové lahůdky.

Kavárna a bar U pilotů tak tvořily s kinem jeden celek, místo s duší, kde se snoubila vášeň pro film s příjemným prostředím a přátelskou atmosférou. I když kino U pilotů již neexistuje, vzpomínky na něj a na jeho kavárnu zůstávají v srdcích mnoha filmových fanoušků.

Vstupenky a rezervace

Vstupenky na promítání v kině U pilotů a v kině pojmenovaném U pilotů si můžete zakoupit online na webových stránkách kina nebo osobně v pokladně kina. Pokladna se otevírá hodinu před začátkem prvního promítání. Doporučujeme zakoupit si vstupenky předem, zejména na populární filmy a víkendové projekce, jelikož bývají často vyprodané.

Rezervace vstupenek je možná telefonicky nebo emailem. Rezervované vstupenky je nutné vyzvednout nejpozději 30 minut před začátkem promítání, v opačném případě rezervace propadá. Kino U pilotů a kino pojmenované U pilotů nabízí slevy pro studenty, seniory a ZTP. Pro uplatnění slevy je nutné se prokázat platným průkazem.

Doprava a parkování

Kino U pilotů i kino pojmenované U pilotů, ač se názvy nápadně podobají, se nacházejí na odlišných místech a disponují odlišnými možnostmi dopravy a parkování. V případě kina U pilotů, které se nachází v centru města, je ideální využít k dopravě městskou hromadnou dopravu. V docházkové vzdálenosti se nachází hned několik zastávek tramvají a autobusů. Pokud se rozhodnete pro cestu autem, počítejte s omezenou kapacitou parkovacích míst v okolí kina. V blízkosti se nachází několik placených parkovišť, avšak zejména v odpoledních a večerních hodinách bývají často obsazená. Alternativou může být parkování v přilehlých ulicích, kde je však nutné počítat s rezidenčními zónami a omezenou dobou parkování. Naopak kino pojmenované U pilotů, které se nachází na okraji města v obchodním centru, disponuje vlastním parkovištěm s dostatečnou kapacitou parkovacích míst. Parkování je zde zdarma pro návštěvníky kina po dobu 3 hodin. Vzhledem k poloze kina je v tomto případě výhodnější využít k dopravě automobil. V případě využití MHD je nutné počítat s delší dobou jízdy a případným přestupováním.

Kontaktní informace

Pro více informací o programu a vstupenkách do kina u pilotů, respektive kina pojmenovaného u pilotů, se neváhejte obrátit na náš přátelský tým. Jsme tu pro vás každý den od 10:00 do 22:00, a to jak telefonicky na čísle +420 123 456 789, tak i prostřednictvím emailu na adrese info@kinoupilotu.cz. Náš pokladní box office v prostorách kina je vám k dispozici vždy hodinu před začátkem prvního promítání. Rádi zodpovíme vaše dotazy ohledně repertoáru, cen vstupenek, rezervací a dalších služeb, které kino u pilotů, dříve známé jako kino pojmenované u pilotů, nabízí. Sledujte nás také na sociálních sítích Facebook a Instagram, kde pravidelně zveřejňujeme novinky, upoutávky a zajímavosti ze světa filmu. Těšíme se na vaši návštěvu!

Plánované projekce a události

Kino U pilotů a Kino pojmenované U pilotů, to jsou dvě kina s bohatou historií a věrným publikem. Momentálně ale prochází rekonstrukcí, aby se vám v nich ještě lépe koukalo na filmy. Sledujte naše stránky a sociální sítě, kde budeme brzy informovat o znovuotevření a chystaných premiérách. Prozradíme jen, že se můžete těšit na výběr toho nejlepšího z české i světové kinematografie, a to od klasiky až po nejnovější trháky. Kromě promítání filmů chystáme i doprovodný program, jako jsou besedy s tvůrci, filmové workshopy a tematické festivaly. Ať už jste vášnivými filmovými fanoušky, nebo si jen chcete užít příjemný večer s přáteli, kina U pilotů budou tím pravým místem.

Publikováno: 29. 06. 2024