Herecký titán: Sylvester Stallone Filmy, Které Nadchly Generace

Počátky kariéry

Sylvester Stallone, akční hrdina s nezaměnitelným hlasem a nezdolnou vůlí, nezačal svou kariéru v záři reflektorů. Jeho cesta k filmovým trhákům byla dlážděna spíše skromnými začátky a odmítáním. Ještě předtím, než se stal ikonou akčních filmů díky postavám jako Rocky Balboa a John Rambo, se musel protloukat vedlejšími rolemi a nízkorozpočtovými projekty.

Jeden z jeho prvních filmových počinů, erotický snímek "The Party at Kitty and Stud's", mu slávu rozhodně nepřinesl. Dokonce se za něj později styděl a označil ho za chybu. Přesto se nevzdal a dál se snažil prosadit. Psal scénáře a doufal, že se mu podaří zaujmout. A skutečně se dočkal. Inspirován boxerským zápasem Muhammada Aliho, napsal scénář k filmu "Rocky". Ten se stal okamžitě senzací a katapultoval Stallona mezi filmové hvězdy. Získal tři Oscary, včetně ceny za nejlepší film, a Stallone se stal jedním z nejžádanějších herců Hollywoodu.

Průlom s Rockym

Rok 1976 se stal pro Sylvestera Stallona zlomovým. Jeho scénář o neznámém boxerovi, který dostane šanci utkat se s mistrem světa, zaujal Hollywood. Film Rocky, ve kterém si Stallone zahrál hlavní roli i přes počáteční neochotu producentů, se stal kasovním trhákem a získal tři Oscary, včetně ceny za nejlepší film. Rocky se stal fenoménem a z neznámého herce se stala hvězda první velikosti. Příběh o americkém snu a nezdolné vůli rezonoval s diváky po celém světě a odstartoval jednu z nejúspěšnějších filmových sérií v historii. Stallone se stal synonymem pro akční hrdiny a jeho postavy, jako je Rocky Balboa nebo John Rambo, se zapsaly do filmové historie.

Akční ikona 80. let

Sylvester Stallone se stal synonymem pro akční filmy 80. let. Jeho postavy, často drsné a nekompromisní, ale s dobrým srdcem, rezonovaly s publikem po celém světě. Jeho průlomový film, Rocky (1976), o neznámém boxerovi, který dostane šanci bojovat o titul, mu vynesl nominaci na Oscara a katapultoval ho mezi hvězdy. V 80. letech pak Stallone dominoval žánru akčních filmů s hity jako Rambo: První krev (1982) a jeho pokračováními, kde ztvárnil traumatizovaného veterána z Vietnamu Johna Ramba. Další ikonickou rolí se stal boxer Rocky Balboa, kterého si zopakoval v dalších třech pokračováních. Stallone se ale neomezoval jen na tyto dvě postavy. Zahrál si i v akčních komediích jako Tango a Cash (1989) po boku Kurta Russella, nebo v kriminálkách jako Cobra (1986). Jeho filmy se vyznačovaly dynamickou akcí, nezapomenutelnými hláškami a charismatickým výkonem Stallonea v hlavní roli. Ačkoliv se jeho kariéra v pozdějších letech potýkala s neúspěchy, Stallone zůstává ikonou akčního filmu a jeho filmy z 80. let si stále drží kultovní status.

Rambo: Kulturní fenomén

Postava Johna Ramba, kterou ztvárnil Sylvester Stallone, se stala ikonou akčního žánru a zanechala nesmazatelnou stopu v popkultuře. První film Rambo: První krev z roku 1982 představil světu traumatizovaného veterána z Vietnamu, který se potýká s nepochopením a násilím. Rambo se stal symbolem síly, odolnosti a boje proti nespravedlnosti. Filmy s Ramem se staly kasovními trháky a Stallone se zařadil mezi největší akční hvězdy všech dob.

Rambova image ovlivnila módu, účesy i styl mluvy. Jeho ikonická čelenka, vojenské oblečení a drsné hlášky se staly součástí populární kultury. Postava Ramba se objevila v nespočtu parodií, televizních pořadů a komiksů. Rambo se stal fenoménem, který překročil hranice filmového plátna a ovlivnil celou generaci.

I přes kritiku za násilí a politické podtexty zůstává Rambo důležitou součástí filmové historie. Filmy s Ramem nabízejí akční podívanou, ale také nutí k zamyšlení nad tématy války, traumatu a ceny svobody.

Spolupráce a soupeření

Sylvester Stallone, to akční ikona, která se proslavila nejen svými boxerskými schopnostmi v Rocky, ale i neohrožeností Johna Ramba. Jeho kariéra je ale protkána i spoluprací a rivalitou s jinými hvězdami akčního žánru. Jedním z nejznámějších příkladů je jeho vztah s Arnoldem Schwarzeneggerem. V 80. letech byli úhlavními konkurenty, soupeřícími o přízeň fanoušků akčních filmů. Oba se snažili trumfnout ve velikosti svalů, počtu zlikvidovaných nepřátel i v kasovním úspěchu. Tato rivalita, ač často nafukována médii, přinesla i něco pozitivního - motivovala oba herce k lepším výkonům a posouvala hranice akčního žánru. Později se jejich vztah proměnil v přátelství a spolupráci, jak je vidět ve filmech Expendables.

Stallone ale spolupracoval i s jinými legendami. V Rockym Balboa se utkal s Robertem De Nirem, v Cop Landu si zahrál po boku Harveyho Keitela a Raye Liotty. Tyto filmy ukazují Stallonovu ochotu vystoupit ze škatulky akčního hrdiny a pustit se do náročnějších rolí. Jeho spolupráce s mladšími herci, jako je Michael B. Jordan v Creed, zase dokazuje jeho schopnost předávat své zkušenosti a inspirovat novou generaci. Ať už jde o soupeření nebo spolupráci, Sylvester Stallone zanechal v historii filmu nesmazatelnou stopu.

Pokles popularity v 90. letech

Na začátku devadesátých let začala sláva Sylvestera Stallona, akčního hrdiny osmdesátek, poněkud uvadat. Diváci se nasytili svalnatých hrdinů a explozí a začali se poohlížet po sofistikovanějších příbězích. Filmy s Sylvestrem Stallonem, typické přímočarou akcí a jednoduchými zápletkami, začaly kritici častěji strhat a diváci se do kin hrnuli v menších počtech.

Pokračování sérií jako Rambo a Rocky, které Stallonovi přinesly status hvězdy, už nedosahovaly kvalit a úspěchů originálů. Divácký nezájem o filmy jako Rocky V nebo Rambo III jasně ukázal, že Stallone se bude muset přeorientovat, pokud chce zůstat na vrcholu.

I přes pokles popularity se Stallone nevzdával a snažil se svůj akční hrdina obměnit. Experimentoval s komediemi jako Oscar nebo Stop! Nebo moje máma vystřelí!, ale ani ty se nesetkaly s jednoznačným ohlasem. Ačkoliv se mu nepodařilo zopakovat úspěch z osmdesátých let, Stallone se i nadále objevoval ve filmech a snažil se najít svůj nový směr.

Po sérii nepříliš úspěšných projektů se zdálo, že hvězda Sylvestera Stallona pohasíná. Kritici byli nemilosrdní a diváci se mu začali vyhýbat. Jenže Sly, jak mu fanoušci přezdívají, se nevzdal. S neutuchající energií se pustil do projektů, které mu vliliy novou krev do žil. Jeho návrat k boxerské sáze Rocky v podobě filmu "Rocky Balboa" v roce 2006 byl triumfální. Stallone dokázal, že i po šedesátce má co nabídnout a že Rocky je nesmrtelný. Film sklidil ovace kritiky i diváků a Stallone si připomněl chuť slávy.

Neusnul však na vavřínech a rozhodl se oživit další ze svých ikonických postav - Johna Ramba. Film "Rambo: Do pekla a zpět" z roku 2008 sice nesklízel takový úspěch jako "Rocky Balboa", ale i tak potvrdil, že Stallone má stále tah na branku. Jeho akční hrdinové nestárnou a diváci na ně nezanevřeli. Stallone dokázal, že i po šedesátce dokáže utáhnout akční film a že jeho charisma je stále magnetické.

Expendables: Nostalgická jízda

Série Expendables je jako sraz všech akčních hrdinů z 80. a 90. let. Sly Stallone, Arnold Schwarzenegger, Dolph Lundgren, Bruce Willis, Jet Li, Jason Statham, a to zdaleka není vše. Pro fanoušky, kteří vyrůstali na filmech jako Rambo, Predátor nebo Krvavý sport, je tohle čirá nostalgie. Vidět tyhle legendy pohromadě, jak střílí, mlátí se a hláškují, to je prostě zážitek. Jasně, příběhy jsou jednoduché a přímočaré, ale o to tady nejde. Jde o tu jízdu, o tu akci, o tu nostalgii. A té je v Expendables dost a dost. Navíc, Sly Stallone si dal záležet na tom, aby filmy měly i jistou dávku humoru, takže se u nich i zasmějete. Pokud jste tedy fanoušky akčních filmů staré školy a chcete si připomenout staré dobré časy, série Expendables je pro vás jako stvořená.

Creed: Předávání žezla

Sylvester Stallone, tenhle neúnavný akční hrdina, se s námi táhne už od sedmdesátých let. Jeho Rocky Balboa a John Rambo se stali ikonami filmového plátna a inspirovali miliony diváků po celém světě. Ale čas nezastavíš a i tahle legenda filmového průmyslu stárne. V posledních letech jsme ale svědky zajímavého fenoménu – Stallone předává žezlo nové generaci.

Jasným příkladem je série Creed, kde se vrací k postavě Rockyho, ale tentokrát ne jako hlavní hvězda ringu. Místo toho se stává mentorem mladého Adonise Creeda, syna svého bývalého rivala a přítele Apolla Creeda. Stallone v roli unaveného, ale moudrého trenéra ukazuje, že i v pokročilém věku má divákům co nabídnout. Jeho charisma a herecký talent nezmizely a v Creedově příběhu nachází nový rozměr.

Nejde ale jen o Creeda. Stallone se objevil i v menších rolích v akčních hitech jako je Expendables nebo Strážci Galaxie 2. I když už tolik neběhá s kulometem v ruce, jeho charisma a nezaměnitelný hlas mu stále zajišťují místo na filmovém plátně. A co je důležité, Stallone se nebojí předávat své zkušenosti mladším kolegům a podporovat nové talenty.

Budoucí projekty a odkaz

Sylvester Stallone, tohle jméno rezonuje filmovým světem už desítky let. Jeho postavy jako Rocky a Rambo se staly ikonami a inspirovaly miliony lidí po celém světě. I když už mu táhne na osmdesátku, Stallone se nezdá být unavený a stále má energii posouvat hranice filmového plátna. V posledních letech jsme ho mohli vidět v nových pokračováních jeho nejznámějších filmů, jako je Creed a Rambo: Poslední krev, kde dokázal, že i přes svůj věk si stále dokáže udržet fyzickou kondici a charisma, které ho proslavilo.

A co budoucnost? Stallone se netají tím, že má stále plány. Mluví se o potenciálním pokračování akční série Expendables, kde by se znovu setkal s hvězdami akčních filmů z 80. a 90. let. Fanoušci také doufají v prequel k filmu Rocky, který by se zaměřil na mládí legendárního boxera. Ať už budou Stalloneho další kroky jakékoli, jedno je jisté: jeho odkaz ve světě filmu je nesmazatelný. Jeho filmy inspirovaly generace diváků a jeho postavy se staly nedílnou součástí filmové historie.

Publikováno: 20. 06. 2024