Bruce Campbell: Legenda hororu i komedie - Přehled filmů a seriálů

Počátky kariéry

Bruce Campbell, pro mnohé fanoušky hororu známý spíše jako Ash Williams, nezačal svou kariéru v nablýskaných hollywoodských studiích. Jeho cesta k filmovým a televizním obrazovkám se začala psát v Detroitu, kde se narodil a vyrůstal. Již na střední škole se Campbell začal zajímat o divadlo a film. Spolu se svými kamarády, mezi nimiž nechyběl ani budoucí slavný režisér Sam Raimi, natáčel na 8mm kameru krátké hororové filmy. Tyto rané experimenty, často syrové a amatérské, se staly důležitou průpravou pro jejich pozdější tvorbu.

Po střední škole se Campbell zapsal na univerzitu, ale jeho vášeň pro film ho neopustila. Pokračoval v natáčení krátkých filmů s Raimim a jejich přátelé se k nim přidávali, ať už před kamerou nebo za ní. Právě v tomto období vznikl jejich první celovečerní film, nízkorozpočtový horor „Within the Woods“ (1981). Tento film, ačkoliv nedosáhl velkého komerčního úspěchu, zaujal producenty a otevřel Campbellovi a Raimimu dveře do světa profesionálního filmového průmyslu.

Spolupráce s Raimi

Bruce Campbell a Sam Raimi, to je dvojka, která k sobě neodmyslitelně patří už od mládí. Jejich společná vášeň pro film je svedla dohromady a výsledkem je dlouhá řada projektů, které baví diváky po celém světě. Vše začalo nízkorozpočtovým hororem „Lesní duch“, který se stal kultovní záležitostí a odstartoval Campbellovu kariéru v roli Ash Williams, krále hlášek a bojovníka proti démonům. Raimiho režijní talent a Campbellova charismatická přítomnost před kamerou se staly zárukou zábavy a napětí.

Spolupráce této dvojice ale zdaleka nekončí u „Lesního ducha“. Campbell se objevil i v dalších Raimiho filmech, ať už v menších, ale nezapomenutelných rolích, jako v trilogii „Spider-Man“, nebo v hororu „Stáhni mě do pekla“. Jejich přátelství a vzájemný respekt se projevují i v tom, že se Campbell často objevuje v Raimiho projektech alespoň formou cameo rolí, čímž dává najevo jejich pevné pouto a vtipně odkazuje na jejich společné začátky.

Nízkorozpočtové horory

Bruce Campbell si vydobyl kultovní status hlavně díky nízkorozpočtovým hororům. Jeho kariéra je propletená s tvorbou režiséra Sama Raimiho, se kterým natočil legendární sérii Evil Dead. První díl, "The Evil Dead" z roku 1981, se stal klasikou žánru i přes minimální rozpočet. Campbellův výkon jako Ash Williams, smolař bojující s démony v chatě v lese, je nezapomenutelný. Film si získal kultovní status díky své originalitě, brutalitě a černému humoru.

Úspěch Evil Dead vedl k natáčení pokračování, "Evil Dead II" a "Army of Darkness", které ještě více upevnily Campbellovu pozici hororové ikony. Ash Williams se stal jeho nejznámější rolí a jeho hlášky z filmů zlidověly. Campbell se ale neomezil jen na horory. Objevil se v různých žánrech, od akčních filmů po komedie. Jeho charisma a komediální talent mu vynesly role v seriálech jako "Herkules" a "Xena", kde si zahrál postavu Autolyka, krále zlodů.

I přes úspěch v jiných žánrech se Campbell k hororům rád vrací. Jeho láska k tomuto žánru je zřejmá a fanoušci ho za to milují.

Ash Williams: Kulturní ikona

Bruce Campbell, pro mnohé známý spíše jako „ten chlápek z Evil Dead“, se stal nečekanou, ale zaslouženou kulturní ikonou. Jeho charisma, sebeironie a nezaměnitelný styl z něj udělaly miláčka fanoušků hororů i komedií. Ačkoliv se jeho filmografie neomezuje pouze na díla Sama Raimiho, právě s ním je jeho jméno neodmyslitelně spjato. Jeho role Ashe Williamse, drsného hrdiny s motorovou pilou místo ruky a brokovnicí v druhé, z něj udělala legendu.

Ash se poprvé objevil v nízkorozpočtovém hororu Smrtelné zlo (1981) a od té doby si prošel peklem (doslova) v pokračováních Smrtelné zlo 2 (1987) a Armáda temnot (1992). Každý film posunul jeho postavu i žánr hororu, mísil hrůzu s černým humorem a nadhledem. Campbellův komediální talent a fyzická zdatnost z Ashe udělaly nezapomenutelnou postavu, která si vysloužila vlastní komiksy, hry a v neposlední řadě i seriál Ash vs. Zlo mrtvých (2015-2018).

Campbell se ale neztratí ani mimo Raimiho svět. Jeho role v televizních seriálech jako Xena: Princezna bojovnice, Hercules a později i Burn Notice mu získaly další fanoušky. Vždy sarkastický, s jiskrou v oku a nezaměnitelným úsměvem, Bruce Campbell si podmanil publikum napříč žánry a generacemi. Je důkazem, že i zdánlivě béčkový hrdina se může stát ikonou, pokud má to správné charisma a herce, který mu vdechne život.

Evil Dead: Od filmu k seriálu

Bruce Campbell, pro fanoušky hororů navždy Ash Williams, se s motorovou pilou a brokovnicí v ruce stal ikonou žánru. Jeho cesta začala v roce 1981 nízkorozpočtovým hororem Evil Dead, který se nečekaně stal kultovní klasikou. Campbell si zahrál Ashe, smolaře, který se s přáteli ocitne v chatě v lese, kde nechtěně probudí démony. Film režíroval tehdy začínající Sam Raimi a i přes omezený rozpočet ohromil diváky krvavými efekty a černým humorem.

Úspěch Evil Dead vedl k dvěma pokračováním, Evil Dead 2 a Armáda temnot, kde se Campbell s chutí vrátil jako Ash. Druhý díl z roku 1987 ještě více rozvinul hororovou komedii a upevnil status Ashe jako akčního hrdiny s motorovou pilou místo ruky. Armáda temnot z roku 1992 posunula sérii do žánru fantasy komedie a poslala Ashe do středověku bojovat s armádou mrtvých.

I když se Campbell věnoval i jiným projektům, jako například seriálu Xena: Princezna bojovnice, kde si zahrál postavu Autolyka, fanoušci ho stále milovali jako Ashe. V roce 2015 se Campbell vrátil k roli, která ho proslavila, v seriálu Ash vs. Evil Dead. Seriál, který běžel tři sezóny, nabídl další kapitolu v Ashvěm boji proti zlým silám a potěšil fanoušky kombinací krve, humoru a nostalgie.

U filmů a seriálů s Brucem Campbellem je třeba se připravit na pořádnou dávku nadsázky, krve a humoru. Nikdy nevíte, jestli se budete smát, nebo bát, ale jedno je jisté - nuda to rozhodně nebude.

Eliška Procházková

Komediální role

Bruce Campbell si vydobyl pověst mistra hororu s humorným nádechem, ale jeho komediální talent sahá daleko za hranice krvavých žánrů. Jeho komediální role jsou stejně rozmanité a nezapomenutelné jako jeho hororové postavy.

Kdo by mohl zapomenout na jeho roli Autolyka, krále zlodějů, v seriálech "Hercules" a "Xena"? Campbell s chutí ztvárnil tohoto šibalského podvodníka s vlastním morálním kodexem a srdcem ze zlata. Jeho charisma a komediální načasování z něj udělaly miláčka fanoušků a jeho hlášky se staly legendárními.

Campbellův komediální talent se ale neomezuje jen na televizní obrazovky. Ve filmu "Můj soused zabiják" si zahrál po boku Johna Cusacka a Dan Aykroyda a dokázal, že se neztratí ani v hvězdně obsazeném hollywoodském filmu. Jeho postava, podezřelý soused, je plná černého humoru a absurdních situací.

Ať už bojuje s monstry, podvádí bohy, nebo se jen snaží přežít den, Bruce Campbell do každé své role vnáší svůj osobitý humor a šarm. Jeho komediální role jsou důkazem jeho všestrannosti a schopnosti rozesmát diváky v jakémkoli žánru.

Hlasové herectví

Bruce Campbell, legenda hororového žánru a miláček fanoušků, je známý nejen svým hereckým umem, ale i charakteristickým hlasem. Jeho baryton, často doprovázený ironickým tónem a šibalským nádechem, se stal nedílnou součástí jeho image. Campbell propůjčil svůj hlas nespočtu postav v animovaných filmech a seriálech, čímž rozšířil řady svých fanoušků i mimo svět hraného filmu.

Bruce Campbell: Filmy a Pořady

Název Rok Žánr Role
Evil Dead 1981 Horor Ash Williams
Army of Darkness 1992 Horor / Komedie Ash Williams
Bubba Ho-Tep 2002 Horor / Komedie Elvis Presley / (údajně) Sebastian Haff
Ash vs Evil Dead 2015-2018 Horor / Komedie (seriál) Ash Williams

Jeho výrazný hlas zazněl například v animovaném seriálu "The Adventures of Brisco County, Jr.", kde propůjčil hlas hlavnímu hrdinovi. Fanoušci komiksových adaptací si ho jistě pamatují jako hlas Bruca Bannera, alias Hulka, v animovaném seriálu "The Incredible Hulk" z 90. let. Campbell se ale neztratí ani ve světě videoher. Jeho hlas zazněl například v herní sérii "Spider-Man" od společnosti Neversoft, kde si zahrál roli záporáka Mysteria.

Dabing a hlasové herectví se pro Campbella staly dalším kreativním prostorem, kde může naplno projevit svůj talent a smysl pro humor. Jeho hlasové kreace, ať už se jedná o akční hrdiny, komiksové postavy nebo obyčejné lidi, jsou vždy plné energie a osobitého šarmu, díky čemuž si získaly srdce fanoušků po celém světě.

Televizní seriály

Bruce Campbell si zahrál v nespočtu televizních seriálů, ale fanoušci ho nejvíc milují pro jeho roli Ashe Williamse v kultovní hororové sérii "Ash vs. Evil Dead". Seriál, který navazuje na filmovou trilogii "Evil Dead", se dočkal tří sezón plných krve, černého humoru a Ashlova boje s hordami démonů. Campbell si roli ikonického hrdiny s motorovou pilou místo ruky užívá s neskutečnou chutí a sebeironií.

Kromě "Ashe vs. Evil Dead" se Campbell objevil v řadě dalších seriálů, ať už v menších či větších rolích. Zahrál si například v seriálech "Xena: Princezna bojovnice", "Herkules", "Jack of all Trades" nebo "Agentura Jasno". Jeho charisma a komediální talent mu vynesly i roli hostujícího moderátora v hororové show "Ripley's Believe It or Not!". Campbell zkrátka umí pobavit diváky v jakémkoli žánru.

Režijní a producentská práce

Bruce Campbell je známý nejen svými hereckými výkony, ale také aktivitou v zákulisí filmové a televizní produkce. Jeho záběr v této oblasti je široký, od režie po producentskou činnost. Campbell režíroval několik epizod seriálů, ve kterých sám hrál, například "Herkules" a "Xena". Jeho režijní počiny se vyznačují dynamickým tempem a humorným nadhledem, což je patrné i v jeho celovečerních filmech "Man with the Screaming Brain" a "My Name is Bruce". Kromě režie se Campbell věnuje také produkci. Založil vlastní produkční společnost Renaissance Pictures, která stojí za kultovní sérií "Evil Dead". Jako producent se podílel na filmech "Bubba Ho-Tep" a "Holky vedle", kde si také zahrál. Jeho producentská práce se vyznačuje podporou nezávislých projektů s originálními náměty. Bruce Campbell tak dokazuje, že je všestranným talentem, který se neztratí ani za kamerou. Jeho režijní a producentská práce je nedílnou součástí jeho filmografie a přispívá k jeho popularitě u fanoušků hororu a komedie.

Cameo role u přátel

Bruce Campbell si za svou kariéru zahrál v nespočtu filmů a seriálů, ale jen málokdo ví, že se mihnul i v kultovním sitcomu Přátelé. Nestalo se tak přímo v roli, ale spíše jako komparzista v pozadí jedné scény. Konkrétně se jedná o epizodu "Ten s filmovým producentem" z šesté série, kde Monica a Chandler navštíví studio Warner Bros. Během prohlídky se mihnou kolem natáčení neznámého filmu a v davu přihlížejících je na pár vteřin vidět i Bruce Campbell.

Ačkoliv se jedná o opravdu krátký a nenápadný moment, pro fanoušky Campbella a jeho tvorby, jako je například série Evil Dead, představuje další z kuriozit, které si herec za svou kariéru připsal. Je tak dalším důkazem jeho všestrannosti a ochoty si ze sebe udělat legraci, i když to znamená objevit se v pozadí scény bez jediné repliky.

Vliv na popkulturu

Bruce Campbell si díky svému charisma, komediálnímu načasování a ochotě si dělat legraci sám ze sebe vybudoval kultovní status. Jeho tvář, brada a hlášky se staly okamžitě rozpoznatelnými pro fanoušky hororů a komedií po celém světě. Postava Ashe Williamse, kterou ztvárnil v trilogii Evil Dead a seriálu Ash vs Evil Dead, je považována za jednu z nejikoničtějších postav hororového žánru. Jeho hlášky jako "Groovy" nebo "Hail to the king, baby" se staly součástí popkultury a objevují se na tričkách, hrnkách a dalších předmětech.

Campbellův vliv na popkulturu se neomezuje pouze na Evil Dead. Objevil se v řadě dalších filmů a seriálů, kde často ztvárňuje sebeironické verze sebe sama. Jeho role v seriálech jako Xena: Princezna bojovnice a Herkules mu získaly nové fanoušky a upevnily jeho status kultovní ikony. Campbell se také věnuje dabingu a propůjčil svůj hlas postavám v animovaných filmech a seriálech.

Fanoušci Bruce Campbella oceňují jeho humor, nadhled a oddanost fanouškům. Campbell se pravidelně účastní hororových a sci-fi conů, kde se setkává s fanoušky, podepisuje autogramy a fotí se s nimi. Jeho otevřenost a vstřícnost mu získaly ještě větší popularitu a upevnily jeho pozici jednoho z nejoblíbenějších herců hororového a komediálního žánru.

Nadcházející projekty

Bruce Campbell, ikona hororové komedie a miláček fanoušků, nikdy nezahálí. I když se v posledních letech věnuje spíše dabingu a produkování, jeho fanoušci stále doufají v jeho návrat na filmové plátno.

Momentálně není oznámen žádný nový film nebo seriál s Brucem Campbellem v hlavní roli. Nicméně, s jeho nakažlivým nadšením a láskou k žánru hororové komedie je jen otázkou času, kdy se objeví v nějakém novém projektu.

Fanoušci mezitím mohou doufat v další díly seriálu "Ash vs Evil Dead", který byl po třech sériích ukončen v roce 2018. Campbell sice prohlásil, že s rolí Ashe Williamse skončil, ale s jeho láskou k překvapování fanoušků není nic vyloučeno.

Kromě toho se Campbell věnuje dabingu a propůjčil svůj hlas postavám v animovaných filmech a seriálech, jako jsou "Kung Fu Panda: Legendy o parádě" a "Teenage Mutant Ninja Turtles".

Ať už budou Bruceovy další kroky jakékoli, jedno je jisté: jeho fanoušci po celém světě mu budou i nadále věrní a s napětím očekávat jeho další projekty.

Publikováno: 04. 07. 2024