Alan Tudyk: Filmy a seriály, které si zamilujete

Firefly

Alan Tudyk, známý svým komediálním talentem a schopností vdechnout život nezapomenutelným postavám, se nesmazatelně zapsal do srdcí fanoušků sci-fi seriálu Firefly rolí pilota Washe. Wash, jehož plné jméno zní Hoban Washburne, byl kormidelníkem vesmírné lodi Serenity a i přes neustálé hašteření s kapitánem Malcolmem Reynoldsem byl nepostradatelným členem posádky. Jeho láska k dinosauřím hračkám a naivní optimismus v kontrastu s drsným prostředím Vnějšího okraje z něj dělaly milovanou a nezapomenutelnou postavu.

Firefly, ačkoliv byl zrušen po jediné sérii, si získal kultovní status a Alan Tudyk za roli Washe sklidil zaslouženou chválu. Jeho herecký výkon dodal postavě hloubku a lidskost a potvrdil jeho talent pro komedii i drama. I přes krátkou životnost seriálu zůstává Wash jednou z jeho nejikoničtějších rolí a důkazem Tudykova hereckého mistrovství.

Serenity

Alan Tudyk, mistr převleků a hlasových kreací, si získal srdce fanoušků po celém světě. Jeho role v seriálu Firefly a navazujícím filmu Serenity, kde ztvárnil pilota Washe, mu přinesly kultovní status. Wash, dobrosrdečný a vtipný pilot vesmírné lodi Serenity, se stal miláčkem fanoušků. Jeho hlášky a scény, zejména ty s jeho herní konzolí, patří k nejoblíbenějším momentům celého seriálu.

I když byl Firefly zrušen po jedné sezóně, fanoušci se nevzdávali a jejich nadšení vedlo k natočení filmu Serenity, který příběh uzavřel. Tudyk si roli Washe zopakoval a opět dokázal, že je srdcem a duší posádky Jeho humor a optimismus dodávaly filmu lehkost i v těch nejtěžších chvílích.

Rogue One

V Rogue One: Příběh Hvězdných válek, Alan Tudyk propůjčil svůj hlas a motion-capture pohyby postavě K-2SO, sarkastického, ale loajálního imperiálního droida, který se přidal k Rebelům. K-2SO se stal oblíbeným fanouškům pro svůj suchý humor a nečekanou statečnost. Tudykův výkon dodal droidovi lidskost a vtip, i přes jeho kovovou schránku. Jeho interakce s ostatními postavami, zejména s Cassianem Andorem Diega Luny, patřily k nejzábavnějším momentům filmu. Role K-2SO je skvělým příkladem Tudykovy schopnosti vdechnout život i netradičním postavám a dodat jim hloubku a charisma.

Wreck-It Ralph

Alan Tudyk propůjčil svůj hlas mnoha animovaným postavám, a jednou z těch nejpamátnějších je určitě Král Cukrkandík z filmu "Ralph Rozbi to!" (Wreck-It Ralph). Tudykův hlas, který dokáže být zároveň vznešený i záludný, perfektně vystihl rozporuplnou povahu této zdánlivě roztomilé postavičky. Král Cukrkandík je vládcem sladké říše Cukrkádie, ale pod jeho cukrovou slupkou se skrývá temné tajemství. Tudykův výkon dodal postavě hloubku a humor a pomohl z Krále Cukrkandíka udělat jednu z nejoblíbenějších postav filmu. Jeho práce na filmu "Ralph Rozbi to!" je dalším důkazem jeho všestrannosti a talentu v oblasti dabingu.

Moana

Alan Tudyk propůjčil svůj hlas mnoha nezapomenutelným postavám v animovaných filmech. V Moaně, dobrodružném příběhu z exotické Polynésie, se Alan Tudyk ujal role Heihei, poněkud... natvrdlého kohouta. Heihei se sice v příběhu objevuje spíše jako komická vložka, ale i tak si získal srdce diváků po celém světě. Tudykův talent pro hlasovou improvizaci a komediální načasování dodal Heiheimu nezaměnitelný charakter a jeho repliky patří k těm, které si fanoušci rádi připomínají.

Zootopia

V animovaném filmu Zootopia z roku 2016 propůjčil Alan Tudyk svůj hlas hned dvěma postavám. První z nich je cholerický lasička jménem Weaselton, která se zaplete do několika zločinů. Druhou, mnohem významnější rolí, je asistentka starosty Bellwetherová, ovce s jemným hláskem a na první pohled milou povahou. Jak se ale později ukáže, Bellwetherová skrývá temné tajemství a stává se hlavní záporačkou filmu. Tudykův komediální talent a schopnost dodat postavám na dramatičnosti se v Zootopii projevují naplno a jeho hlasové herectví je jedním z důvodů, proč je film tak zábavný a napínavý zároveň.

Frozen

Alan Tudyk propůjčil svůj hlas nespočtu animovaným postavám, a to včetně filmů od Disneyho. Jedním z nich je i „Ledové království“, kde nadaboval postavu Vévody z Medového království. I když se nejedná o hlavní roli, Tudykův charakteristický hlas a smysl pro humor dodávají i této malé postavě nezapomenutelný šarm. Jeho účast ve filmu „Ledové království“ je dalším důkazem jeho všestrannosti a talentu, díky kterému se stal jedním z nejvyhledávanějších dabérů v Hollywoodu.

Big Hero 6

Alan Tudyk, známý svým komediálním talentem a charakteristickým hlasem, propůjčil svůj um mnoha animovaným filmům. Jedním z nich je i oblíbený film společnosti Disney, Velká šestka. V tomto akčním dobrodružství z roku 2014, odehrávajícím se ve futuristickém městě San Fransokyo, se mladý technologický génius Hiro Hamada ocitá tváří v tvář záhadnému nepříteli. Společně se svým roztomilým robotickým společníkem Baymaxem, kterého v originále namluvil Scott Adsit, a skupinou přátel-nadšenců do technologií se Hiro pouští do boje proti zlu.

Alan Tudyk ve filmu Big Hero 6 nepropůjčil hlas žádné z hlavních postav, ale i tak zanechal ve filmu svůj nezaměnitelný otisk. Jeho hlas zazní v menší, ale důležité roli Alistaira Kreie, technologického vizionáře a ředitele společnosti Krei Tech. Krei je ambiciózní a charismatický, ale zároveň i poněkud arogantní a bezohledný. Tudykův hlas mu dodává na věrohodnosti a dělá z něj postavu, na kterou si diváci snadno vzpomenou.

Doom Patrol

Alan Tudyk propůjčil svůj hlas postavě Mr. Nobodyho v seriálu Doom Patrol, který je adaptací stejnojmenného komiksu od DC Comics. Mr. Nobody je záhadný padouch s nadlidskou inteligencí a schopností deformovat realitu. Tudykův hlas dokonale vystihuje šílenou a nepředvídatelnou povahu postavy, která se stala jedním z fanoušky nejoblíbenějších záporáků seriálu. Jeho výkon dodává Mr. Nobodymu hloubku a dělá z něj mnohem víc než jen typického komiksového padoucha. Doom Patrol, známý pro svůj temný humor a bizarní příběhy, se stal hitem a potvrdil Tudykův talent pro dabing a jeho schopnost vdechnout život i těm nejpodivnějším postavám.

Harley Quinn

Alan Tudyk propůjčil svůj hlas mnoha animovaným postavám, ale fanoušci komiksů DC si ho pravděpodobně nejvíce spojují s rolí Jokerova věrného pomocníka, Tudyk nadaboval Harley v animovaném seriálu "Harley Quinn", který se stal hitem pro svou černěhumornou satiru a necenzurovanou akci. Jeho hlas dokonale vystihuje Harleyinu šílenost a nepředvídatelnost, a zároveň jí dodává lidskost a zranitelnost, které diváky nutí fandit jí i přes její zločinné sklony. Tudykův hlasový projev v kombinaci s brilantním scénářem a animací dělá z této verze Harley Quinn jednu z nejoblíbenějších a nejpamátnějších.

Resident Alien

Alan Tudyk, známý pro svůj komediální talent a charakteristický hlas, si získal srdce diváků v mnoha filmech a seriálech. Jeho role ve filmech jako "Rogue One: Star Wars Story" nebo "Serenity" mu vynesly uznání fanoušků sci-fi. Tudyk ale není jen mistrem vedlejších rolí. V seriálu "Resident Alien" dokazuje, že zvládá i hlavní postavy s grácií a humorem.

V "Resident Alien" hraje mimozemšťana, který ztroskotá na Zemi a musí se skrývat v malém městečku. Jeho úkolem je nenápadně zapadnout mezi lidi, což se mu vzhledem k jeho netradičním metodám a svéráznému humoru moc nedaří. Tudyk v této roli exceluje, jeho komediální načasování a mimika jsou bezchybné. Dokáže být zároveň vtipný a dojemný, což z jeho postavy dělá sympatického a zábavného hrdinu, kterému fandíte od prvního dílu.

"Resident Alien" je skvělou ukázkou Tudykova talentu a je jasné, že jeho hvězda bude i nadále stoupat.

Con Man

Alan Tudyk, mistr převleků, si v Hollywoodu vydobyl pověst mistra vedlejších rolí. Jeho komediální načasování a schopnost vdechnout život i těm nejexcentričtějším postavám z něj udělaly oblíbeného herce fanoušků i kritiků. Ačkoliv se často objevuje v rolích podvodníků a šejdířů, vždy do nich vnáší šarm a lidskost, díky čemuž jsou jeho postavy nezapomenutelné.

Vzpomeňme na jeho roli pilota Wash v kultovním seriálu Firefly, kde si získal srdce diváků svou nevinností a láskou k dinosauřím hračkám. Nebo na jeho ztvárnění potrhlého agenta Steva the Pirate v komedii "Dodgeball: Pravidla hry", kde ukázal svůj talent pro fyzickou komedii.

Tudyk se ale neztratí ani v dramatičtějších rolích, o čemž svědčí jeho výkon v seriálu "Newsroom" od Aarona Sorkina. Ať už hraje záporáka, nebo hrdinu, Alan Tudyk vždy přináší na plátno svěžest a originalitu. Jeho postavy jsou často tím nejzábavnějším, co daný film nebo seriál nabízí. Ať už je to jeho hlas v animovaném filmu "Zootropolis: Město zvířat" nebo jeho role ve sci-fi seriálu "The Orville", Alan Tudyk vždy potěší své fanoušky a zanechá v nich úsměv na tváři.

Publikováno: 23. 06. 2024